Anasayfa » Aile Hukuku » İDDET MÜDDETİ( BEKLEME SÜRESİNİN)KALDIRILMASI
İDDET MÜDDETİ( BEKLEME SÜRESİNİN)KALDIRILMASI

İDDET MÜDDETİ( BEKLEME SÜRESİNİN)KALDIRILMASI

4271 Sayılı Türk Medeni Kanunu  m.130  yeniden evlenmek isteyen kimse, önceki evliliğinin sona ermiş olduğunu ispat etmek zorundadır.boşanma kararının kesinleşmesinden sonra her iki eş için yeniden evlenme olanağı doğar. Aynı kanunun m.132/1 uyarınca evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sonra ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez. Bu madde ile boşanma sonrasında soy bağında karışıklık olmaması içindir.

*Bekleme süresi mutlak değildir, doğumla birlikte  süre biter.

*Bu süre kısaltılabileceği gibi ortadan da kaldırılabilir. Kadın hamile olmadığını(gebe olmadığını) ispat etmesi halinde hakim bu süreyi kaldırır.

*Eski kanunda eşler boşandıktan sonra tekrar aynı kişiyle evlenmesi halinde bu süreyi aramazken yeni kanun da ise kadın hamile olmadığını ispatladığında hakimin süreyi kaldıracağını vurgulamıştır.Yani eski eşiyle bile tekrar evlenecek olması halinde dikkatte alınacaktır.

*Bu sürenin kaldırılması için aile mahkemesinde dava açılması gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


beş + 9 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>